Brak produktów w koszyku
Registration

Zaloguj

Product was successfully added to your compare list.

5

Product was successfully added to your wishlist.

5

Borelioza diagnostyka
Badania na obecność grzybów w organiźmie
149,00 zł
Borelioza diagnostyka
Test na obecność metali ciężkich w organiźmie
149,00 zł
149,00 zł
+
-

Borelioza i koinfekcje

Wybierając to badanie otrzymasz wyniki na poniżej wymienione patogeny oraz opis informacyjny o możliwościach terapii i profilaktyki.
  • Borrelia
  • Borrelia burgdorferi
  • Brucella melitensis
(szczegóły)

Borelioza – choroba wielu narządów

W ostatnich latach obserwuje się wzrastającą liczbę kleszczy, które zostały zarażone krętkami z rodzaju Borrelia. Powodują one wieloukładową chorobę zakaźną, jaką jest borelioza. Wzrost zachorowalności jest determinowany cyklem życiowym stawonogów, w tym wypadku kleszczy z rodzaju Ixodes.

Chorobotwórcze zarazki zostają przeniesione z kleszcza na żywiciela w trakcie ssania krwi. Im ten czas jest dłuższy, tym rośnie ryzyko ich przeniknięcia do krwiobiegu. Obraz kliniczny choroby wiąże się z zajęciem skóry, układu mięśniowo-szkieletowego, nerwowego oraz serca. U mniej niż 85% pacjentów występuje rumień wędrujący w miejscu zakażenia. Co świadczy o tym, że objawy choroby są różnorodne oraz zmienne w czasie. Dlatego im wcześniej zostaną przeprowadzone badania na boreliozę, tym większe szanse na podjęcie właściwej i skutecznej terapii.

Inne choroby przenoszone przez kleszcze

Należy pamiętać, że borelioza nie jest jedyną chorobą przenoszoną przez kleszcze. Bardzo często choroba ta przebiega wraz z chorobami odkleszczowymi, tzw. koinfekcjami. Do najczęstszych chorób tego typu można zaliczyć babeszjozę, bartonellozę, anaplazmozę, gorączkę Q, tularemię, riketsjozę oraz kleszczowe zapalenie mózgu (KZM).

Choroby współistniejące

Ponadto, borelioza może także przebiegać z chorobami współistniejącymi, które zostały przeniesione inną drogą niż przez kleszcze. Choroby współistniejące to mykoplazmoza, chlamydioza, jersionioza, parwowiroza oraz kampykobakterioza. W przypadku koinfekcji, czyli zakażeń wielopatogenowych, trudno jest ustalić dominujący patogen. Borelioza objawia się zróżnicowanie, a choroby odkleszczowe i współistniejące dodatkowo modulują system autoimmunologiczny. Koinfekcje są groźne w szczególności dla osób o obniżonej oporności, osób starszych i dzieci. Mimo, że nie każde ukąszenie przez kleszcza doprowadza do choroby, badanie na boreliozę są niezbędne. Bowiem przebieg infekcji oraz jej powikłania mogę być bardzo poważne.

Diagnostyka choroby – badania na boreliozę

Diagnostyka laboratoryjna obejmuje dwuetapowy protokół diagnostyczny. Pierwszy etap polega na wykazaniu obecności przeciwciał IgM lub IgG, natomiast w drugim, kiedy wyniki będą dodatnie lub wątpliwe, dokonuje się oznaczenia techniką Western-blot.

W naszym laboratorium wykonają Państwo badania na boreliozę oraz choroby skojarzone, m.in. riketsjozę, gorączkę Q, anaplazmozę, chlamydiozę, jersioniozę oraz mykoplazmozę. Otrzymane wyniki pozwolą podjąć właściwe kroki terapeutyczne oraz profilaktyczne.