Brak produktów w koszyku
Registration

Zaloguj

Product was successfully added to your compare list.

5

Product was successfully added to your wishlist.

5

Testy na bakterie
Badanie krwi na obecność wirusów w organiźmie
99,00 zł
Testy na bakterie
Indywidualne badania labolatoryjne
99,00 zł
99,00 zł
+
-

Bakterie

Wybierając ten test otrzymasz wyniki rezonansu na bakterie wymienione poniżej oraz opis informacyjny o możliwościach terapii i profilaktyki.
  • Bacillus anthracis - wąglik
  • Bacillus cereus - laseczka woskowa (zatrucia pokarmowe)
  • Bacillus smar -
    • (szczegóły)

Kto odpowiada za zapalenie gardła - wirus czy bakteria? Kiedy wykonać test na obecność bakterii?

Choroby są wywoływane zarówno przez wirusy, jak i bakterie. Często są to podobne choroby, jednakże ich leczenie bardzo się różni. W przypadku podjęcia niewłaściwej terapii, zdrowie pacjenta zostaje narażone podwójnie. Jak w takim razie odróżnić od siebie przyczyny zakażenia?

Wirusy

Infekcje wirusowe są najbardziej powszechnymi przyczynami bólu gardła. Wywołują go dwa rodzaje wirusów: adenowirusy oraz enterowirusy.

Atakują zwłaszcza w okresie obniżonej odporności, czyli najczęściej na przełomie jesieni i zimy oraz wczesnej wiosny. Wirusy przedostają się do organizmu wraz z wdychanym powietrzem. Kiedy wirusy dostaną się do organizmu, ich obecność daje o sobie znać w postaci różnych dolegliwości. Zazwyczaj jest to katar, zatkany nos, ból gardła. Infekcja wirusowa przebiega różnie. Czasami rozwija się powoli, innym razem działa bardzo gwałtownie. Wirusowe zapalenie gardła trwa maksymalnie do 7 dni.

Bakterie

Infekcje bakteryjne pojawiają się wtedy, gdy nasz organizm jest bardzo osłabiony, np. po obecności wirusów w wyniku wtórnego zakażenia. Bakterie (przeważnie paciorkowce, rzadziej gronkowce) atakują gardło w okresie zimowym oraz wczesnowiosennym. Zwykle objawy pojawiają się szybko i gwałtownie bez wcześniejszych symptomów. Bólowi gardła towarzyszą także powiększone węzły chłonne, a także przekrwione migdałki, często z białym nalotem. Nierzadko pojawia się także podwyższona temperatura ciała. Mówi się, że gdy objawy zapalenia gardła powstałe w wyniku zakażenia wirusem zaczynają się zaostrzać i utrzymywać dłużej niż 3 dni, bardzo prawdopodobne jest również zakażenie bakteryjne.

Terapia

Leczenie zakażeń zarówno wirusowych, jak i bakteryjnych powinno obejmować podjęcie właściwych działań. Stosowanie leków antybiotykowych w terapii przeciwwirusowej nie przyniesie żadnego skutku, a wręcz przeciwnie – może pogorszyć stan pacjenta. Dlatego, prawidłowym krokiem będzie wykonanie badań pod obecność bakterii, które mogą być odpowiedzialne za dane objawy. Wówczas bardzo łatwo można wykluczyć zakażenie wirusowe i zastosować kurację antybiotykową. Ponadto, testy pomagają w określeniu jeszcze jednej rzeczy. Niektóre bakterie istnieją naturalnie w naszym organizmie i są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania pewnych procesów. Dopiero ich nadmierna ilość może powodować pewne problemy. Wykonując badania można stwierdzić czy rozwój populacji bakterii nie jest nadmierny. Obecność bakterii, która przekracza normę, prowadzi do powstania różnych dolegliwości. Są one często mylone właśnie z objawami infekcji wirusowych, a czasem po prostu pomijane. Testy są niezbędne do podjęcia skutecznej terapii.