Brak produktów w koszyku
Registration

Zaloguj

Product was successfully added to your compare list.

5

Product was successfully added to your wishlist.

5

Testy na alergię pokarmową
Indywidualne badania labolatoryjne
99,00 zł
Testy na alergię pokarmową
test na alergeny chemiczne
99,00 zł
149,00 zł
+
-

Alergeny pokarmowe

Wybierając to badanie otrzymasz wyniki, na które z poniżej wymienionych alergenów jesteś wrażliwy oraz informacje o terapii i profilaktyce.

Orzechy: (szczegóły)

Owoce: (szczegóły)

Mleko, jaja: (szczegóły)

Warzywa: (szczegóły)

Mięso: (szczegóły)

Ryby: (szczegóły)

Zboża: (szczegóły)

Dodatki do żywności (szczegóły)

Jedzenie dla dzieci: (szczegóły)

Używki: (szczegóły)

Oleje: (szczegóły)

Przekąski: (szczegóły)

Grzyby, drożdże: (szczegóły)

Testy na alergię pokarmową

Ciągle rośnie liczba osób uczulonych na różne pokarmy. Alergie pokarmowe nie dotyczą już tylko dzieci, ale także dorosłych. Nieprzyjemne objawy jak świąd, wysypka czy drapanie w gardle – to tylko kilka objawów alergii. Aby ją pokonać, należy jak najszybciej dowiedzieć się, które produkty są odpowiedzialne za reakcje alergiczne naszego organizmu.

Alergeny w jedzeniu

Najprościej mówiąc, alergia jest nieprawidłową reakcją układu immunologicznego na dany czynnik. Te czynniki są nazywane alergenami. W przypadku alergii pokarmowej alergenem jest dany składnik naszego jedzenia. Organizm uznaje ten czynnik jako „obcy” i zaczyna go zwalczać. Wówczas pojawiają się typowe objawy nie tylko w obrębie przewodu pokarmowego, ale także na skórze oraz układzie oddechowym. Bardzo często alergia pokarmowa jest mylona z nietolerancją pokarmową. Jednak istotną różnicą w przypadku tych dwóch dolegliwości jest to, że nietolerancja to brak enzymu, który jest odpowiedzialny, np. za przyswajanie laktozy przez organizm. To oznacza, że nietolerancja pokarmowa jest dolegliwością trwałą, natomiast z alergii pokarmowej można wyrosnąć.

Co najczęściej powoduje alergię?

Zwykle alergia pokarmowa pojawia się dopiero, gdy wykształci się nadwrażliwość układu odpornościowego na dany alergen. Oznacza to, że jej objawy rzadko będą dostrzegalne podczas pierwszego kontaktu z konkretnym produktem. Tak naprawdę, każdy produkt może zostać alergenem. Dorośli najczęściej są uczuleni na produkty pochodzenia roślinnego, natomiast dzieci – pochodzenia zwierzęcego. Inną grupę stanowią dodatki do żywności jak siarczany (wino, piwo, soki), czy glutaminian sodu – spotykany w przyprawach i daniach typu instant. Dlatego osoby cierpiące na alergię pokarmową powinny stanowczo unikać przetworzonej żywności. Do najczęstszych alergenów zalicza się mleko, jajka, orzechy, ryby, zboża oraz owoce. Bardzo silnymi alergenami są orzechy, których nawet śladowa ilość w jedzeniu może wywołać u alergika niebezpieczny wstrząs anafilaktyczny.

Profilaktyka

Aby zapobiec objawom alergii wystarczy wyeliminować z codziennego menu te składniki, na które jesteśmy uczuleni. Jednak wychwycenie alergenu może nastręczać wielu trudności. Bowiem niektóre z nich są składnikami wielu produktów (np. jajka znajdują się w ciastach, makaronach, pierogach, zupach w proszku czy sosach). Kiedy mamy podejrzenie tego typu alergii, warto wykonać testy, z których dowiemy się na jakie alergeny jesteśmy wrażliwi. Wyniki będą pierwszym krokiem do ustalenia profilaktyki i ułożenia właściwego jadłospisu.